Aktuality ze školy

 •  

  PARTICIPACE 2018 na ZŠ Kosmonautů 13

  Participativní rozpočet (školní „Pébéčko“) se rozběhl v letošním školním roce, v týdnu od 10.9.2018.

  Také naše škola uvítala možnost zapojit se do školní varianty participativního rozpočtování, který v Ostravě – Jihu běží již třetím rokem s názvem Společně tvoříme JIH!!! podpořeného Statutárním městem Ostrava Městským obvodem Ostrava – Jih.

  Žáci se tak stanou součástí přímé demokracie v praxi, začlení se do rozhodování o proměně školy a své projektové návrhy se naučí prezentovat ostatním. 

  Držme jim palce, ať si svůj projekt prosadí!

   

   


 •  

  Žákyně zachraňovaly lidský život

  Ve čtvrtek dne 6. 9. 2018 po 14. hodině na ulici Krasnoarmejců 26 v Ostravě-Zábřehu, u hřiště FC Ostrava-Jih, žákyně naší školy pomáhaly zachránit život člověka, který se z vážných zdravotních důvodů ocitl na hranici života a smrti.

  Přivoláním rychlé lékařské pomoci a řízením se pokynů operátorky, projevily Michaela Zientková, Kateřina Honzková a Tereza Lyčková nejenom obětavost nezištně pomoci druhému člověku, ale také občanskou připravenost a pohotovost svého jednání, které zachránilo lidský život.

   

  Za příkladné chování budou žákyně hodnoceny pochvalou ředitele školy.

   

  Za PR tým školy:

  Šárka Soviarová

  +420 725 952 079

  e-mail: sarka.soviarova@zskosmonautu13.cz

   


 •  

  Oprava vestibulu školy

  Téměř po 50. letech provozu ZŠ Kosmonautů 13 došlo k zásadní úpravě a opravě vstupního prostoru do budovy školy. Především jsme odstranili dávno zastaralou dřevěnou nadstavbu vrátnice.

  Vestibul se tak změnil na návštěvnickou zónu pro rodiče a žáky. Opravou, která byla realizována v mě­síci srpnu, se celý prostor prosvětlil, a tím opticky zvětšil. Tato oprava byla rozdělena na dvě etapy. 

  Na první etapu opravy vestibulu, která již proběhla, bude v blízké budoucnosti navazovat etapa druhá, v níž bychom rádi zmodernizovali prostory hlavní chodby navazující na vstupní prostory. 

  Pevně věříme, že se daná úprava všem líbí a že ji ocení zejména rodiče…


 •  

  Soutěž Hrajeme si s Merkurem

  Ve dnech 12. a 13. června 2018 proběhlo na ZŠ a MŠ Volgogradská 6B v Ostravě-Zábřehu městské kolo soutěže Hrajeme si s Merkurem.

  Žáci 4. – 6. třídy sestavili velmi náročný model nákladního auta ze stavebnice Merkur 4. Soutěžilo celkem 17 dvojic ze šesti základních škol (ZŠ Volgogradská, ZŠ Sekaniny, ZŠ Chrjukinova, ZŠ Pokorného, ZŠ Mitušova 8 a 16, ZŠ Kosmonautů 13).

  Na sestavení modelu měli žáci pět vyučovacích hodin, přičemž se hodnotila především kvalita montáže. Celková doba montáže rozhodovala při rovnosti bodů. Porotu tvořili učitelé pracovních činností a odborníci z praxe.

  Nejlepších deset dvojic bylo ohodnoceno věcnými cenami.
  Za naši školu uspěl tým z V.B (Ondřej…


 •  

  Škola hrou

  Prvňáčci si krátili čekání na vysvědčení hrou na obchod. A jak je známo, kdo si hraje, nezlobí, a hrou se můžeme hodně naučit.

  Děti si přinesly obaly výrobků, platidlem se staly dětské peníze. Třída se proměnila v jeden velký obchod a děti si v simulaci reálných situací procvičovaly nejen počty, ale i vzájemnou komunikaci. 

  Samozřejmě došlo také na správné tvoření celých vět, zdvořilostní fráze, tvorbu slovních úloh, hodnocení, prostě ve hře využily vše, co se během svého prvního školního roku naučily.

  https://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Hra_na_obchod/


 •  

  Vlastivědný kroužek v ZOO

  Konečně přišlo to, na co jsme se všichni těšili – poslední výlet. Ne proto, že byl poslední, ale proto, že byl spojen s prohlídkou naší ZOO v Ostravě – Michálkovicích. A protože v pondělí 25. 6. 2018 už neprobíhala klasická výuka a končili jsme po 4. vyučovací hodině, mohli jsme vyrazit dříve, než tomu bývalo jindy.

  Už cesta tramvají a následně trolejbusem byla pro některé z nás zážitkem. V naší ZOO jsme si prohlédli spoustu nových…


 •  

  Hello Games 2018

  V úterý 12. 6. 2018 se konal v porubském planetáriu další ročník soutěže Hello Games a naše družstvo žáků  2. – 5. ročníku bylo opět u toho. 

  Lukášek z 2. třídy nás reprezentoval ve hře na hudební nástroj. Na keyboard zahrál 3 skladbičky.

  Holky z 3. třídy, Sabinka  a Adélka společně prokazovaly teoretické znalosti i praktické dovednosti ze zdravovědy.

  Matematické příklady řešili ve dvojicích Lenka a Honza ze 4. třídy. 

  A Hanka z 5. třídy úspěšně vyspelovala všechna slova ve třech kolech a s přehledem tuto disciplínu vyhrála!

  Celkově se naše družstvo v…


 •  

  Vlastivědný kroužek na věži Nové radnice

  Šest odvážlivců se nebálo navštívit nejvyšší radniční věž v České republice. Kdy? V úterý 12. 6. 2018. 

  Byl to náš druhý pokus. Před 14 dny jsme totiž výlet museli zrušit – nepřálo nám počasí: padaly kroupy, lilo jako z konve. Ani toto úterý nebylo počasí ideální. Od rána bouřilo a pršelo, a tak jsme měli trochu obavy,…


 •  

  13. ročník celoměstské soutěže Ostrava očima dětí

  Děkujeme za všechny žákovské práce zaslané do letošního ročníku.

  Z organizačních důvodů a v souvislosti s novými podmínkami dle GDPR proběhne slavnostní vyhodnocení s vernisáží v září 2018.

  Děkujeme za pochopení.

  Mgr. Šárka Šostá, organizátorka soutěže


 •  

  Další úspěchy našich matematiků

  Žáci 5. tříd si v tomto školním roce s matematikou opravdu rozumějí. Úspěšně reprezentovali naši školu v matematické Pythagoriádě.

  Dne 28. 5. 2018 se sedm nejlepších řešitelů školního kola matematické Pythagoriády pro 5. třídy zúčastnilo 41. ročníku okresního kola této soutěže, které organizuje Dům dětí a mládeže v Ostravě – Porubě.

  Okresní kolo proběhlo v budově gymnázia Olgy Havlové. Úspěšnými řešitelkami jsou sestry Lada a Stela Srpovy. Lada získala 14 bodů z 15 možných, a obsadila tak vynikající 2. místo, které bude v pátek 8. června v sále Domu dětí a mládeže oceněno. Velmi dobře si vedla i její sestra Stela s 13 body. Dalším dětem děkujeme za účast a poděkování za pomoc patří také panu Srpovi.