Vyhledávání

Homework


Školní mléko

Happy snack

Vlastivědný kroužek v Ostravském muzeu


V úterý 16. 1. 2018 se kroužek vypravil opět do centra Ostravy. Tentokrát jsme se před zimou „schovali“ do muzea, které se nachází ve Staré radnici na Masarykově náměstí.

Nejprve nás paní průvodkyně uvedla do síně, kde byla výstava starověké Číny – Za velkou zdí. Viděli jsme předměty staré 3 000 let!! Nádoby z kovu, bronzu, z kamene nefritu. Na zdi byla zvětšená fotografie sedící opice a my ji měli za úkol v expozici najít. Chvilku to trvalo, ale potom někdo zavolal: „Tady je“ a my uviděli opičku, která byla malá jako nehet malíčku. Opravdu velký obdiv k umělcům té doby.

Další síň byla plná panenek – Panenky jako suvenýry ze světa. Jedna Polka má velikou sbírku asi 2 000 panenek a zhruba tisícovka se nyní nachází v muzeu (další polovina se vystavuje ve Varšavě). A my dostali druhý úkol – najít panenku z Ekvádoru, která je v této sbírce nejstarší.

Třetí část výstavy zastupovaly sbírky přírodních věd - entomologické – brouci a motýli, botanické – herbáře, houby, zoologické – preparáty ptáků, drobných savců, obojživelníků a ryb, geologické – nerosty, horniny. Tady jsme si to parádně užili, protože jsme mohli poslouchat hlasy ptáků, otevírat šuplíky s různými exponáty. Holkám se líbily drahé kameny. Toho jsme nakonec využili tak, že jsme si jich spoustu v tamním obchůdku nakoupili.

http://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Vlastivedny_krouzek_v_Ostravskem_muzeu_2018/  


 

Bronzová medaile našich florbalistů


Ve středu 10. ledna 2017 naše florbalové družstvo ve složení Daniel Chatrný, David Krejčiřík, Lukáš Knopp, Ivo Sikora, Radim Holub, Patrik Mikulík, Steven Skupien, Michal Šlejhar a Antonín Foniok změřilo své síly s týmy dalších pěti ostravských základních škol v okresním kole turnaje ve florbalu, jehož pořadatelem je Asociace školních sportovních klubů České republiky (AŠSK ČR).

Naši hráči vyhráli svou skupinu a jedinou porážku utrpěli až s družstvem ZŠ Dvorského. V boji o 3. místo svého soupeře ze ZŠ Dětská porazili 2:0 a získali bronz.

Gratulujeme klukům k výborné hře a sportovnímu úspěchu.

Mgr. Petr Horehleď, vyučující tělesné výchovy


 

Páťáci znovu prověřují své matematické dovednosti


Dům dětí a mládeže v Ostravě – Porubě zaštiťuje v okrese Ostrava školní a okresní kola matematické olympiády. Každým rokem dostáváme zadání, ovšem ne každým rokem se školních kol naši žáci účastní. Úkoly bývají mnohdy velmi obtížné, a tak o ně zejména žáci 2. stupně nemají zájem. 

Letos je tomu jinak. Žáci 5. A rádi zkoušejí nové věci a rádi si ověřují, co umějí. Několik z nich se pokusilo vyřešit letošní zadání školního kola a máme úspěšné řešitele – sestry Ladu a Stelu Srpovy. 

Vyřešené úkoly odevzdaly v termínu a byly přihlášeny do okresního kola, které se bude konat 24. 1. 2018 na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě – Porubě. Držme jim palce.

Mgr. Vladimíra Salvová


 

Vánoce 2017


Žákovská rada jako každoročně na sklonku roku vyhlašuje soutěž „ O nejkrásněji vyzdobenou třídu na Vánoce“.

Letos se ve čtvrtek 21.12.2017 odpoledne vydali žáci - porotci do všech tříd, aby se podívali, jak jsou jednotlivé třídy připraveny na poslední školní den v kalendářním roce, kdy budou probíhat vánoční besídky. A snad ani tak nejde o samotnou soutěž, protože je jasné, že malým dětem pomáhají s výzdobou paní učitelky, ale o to, abychom si předvánoční čas užili v pěknějším a útulnějším prostředí, než tomu bývá jindy. 

Děti 1. stupně vyhodnotily třídy na 2. stupni takto: 

1. místo 7. třída

2. místo 9. třída

3. místo 6.A 

 

Žáci 2. stupně ohodnotili třídy svých mladších spolužáků na 1. stupni následovně: 

1. místo 2.A 

2. místo 2.B 

3. místo 1.B 

 

Přejeme Vám, abyste si vánoční pohodu užili v radosti nejen se svými spolužáky, ale i doma, a těm, kteří nevyhráli, vzkazujeme, aby to za rok zkusili znovu s jinými nápady.

Děkujeme všem, kteří se zapojili, a přejeme krásné Vánoce a hodně úspěchů a pohody v novém roce 2018. 

 

Vaše Žákovská rada 

http://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Vanocni_tridy_2017/ 


 

Florbalový turnaj

 


Ve čtvrtek 21. 12. 2017 jsme se zúčastnili obvodního kola turnaje ve florbalu. Pořadatelem je Asociace školních sportovních klubů České republiky (AŠSK ČR), místem konání byla ZŠ Volgogradská.

Našemu týmu ve složení Daniel Chatrný, David Krejčiřík, Lukáš Knopp, Ivo Sikora, Radim Holub, Patrik Mikulík, Steven Skupien, Michal Šlejhar a Antonín Foniok se dařilo nejen ve své skupině, kterou vyhráli, ale také v samotném finále, v němž svého soupeře ze ZŠ Horymírova s přehledem porazili.

Věříme, že se klukům bude dařit i v dalším kole, tentokrát okresním, které se koná 10 .01. 2018.

 

Mgr. Petr Horehleď, vyučující tělesné výchovy

http://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Florbal_2017_2018/ 


 

Účast na Volgiádě 2017


Ve středu 20.12.2017 se žáci z našich 5. tříd zúčastnili již druhého ročníku soutěže "VOLGIÁDA", která je určena pro děti, které baví matematika nad rámec povinného předmětu.

Žáci si vyzkoušeli  řešení zajímavých a netradičních úloh ve dvou týmech, za 5.A - Kosmíci a 5.B - Géniové.

Kosmíci z 5. A se propočítali ke krásnému 4. místu s počtem 72 bodů a chyběl jim jen malý krůček k medailovému umístění. Tým z 5. B tak úspěšný nebyl, ale nelitují, byla to totiž zajímavá zkušenost a mohli si poměřit síly s vrstevníky jiných škol.

Každý účastník matematického klání na závěr získal gumový náramek na ruku a jednotlivé týmy památeční propisku.

Průběh celé soutěže zajišťovali studenti z kvinty A Gymnázia Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a, kterým tímto patří velký dík za organizaci a příjemnou předvánoční atmosféru.

Šárka Soviarová

http://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Volgiada_2017/ 


 

Vánoční vybíjená 2017


V pondělí 18. prosince 2017 změřili žáci 2. a 4. – 9. tříd své síly v oblíbené míčové hře. Atmosféra turnaje byla díky výkonům sportovců a hlasité podpoře publika skvělá! 

 

Soutěž zahájili druháčci. Kvůli nízkému počtu hráčů v jednom z družstev se nehrálo tradičně 2. A s 2. B, ale vznikly smíšené týmy... Dětem i jejich vyučujícím patří velká pochvala za skvělé zvládnutí pravidel a super hru! 

 

Kategorii 4. – 5. tříd jednoznačně kralovala 5. B, na druhém místě skončila 5. A a na třetím 4. B. 

V kategorii 6. – 7. tříd zvítězila 7. třída, druhá byla 6. A a třetí 6. B. 

Kategorii 8. – 9. ročníků vyhrála 8. B, druzí se umístili hráči 9. třídy a třetí 8. A. 

 

Každý zúčastněný tým obdržel sladkou odměnu, týmy na 1. – 3. místě navíc diplom a malý dárek. Odměny hráčům finančně podpořil SRPŠ. 

 

Mgr. Zuzana Míčková, vyučující tělesné výchovy 

http://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Vanocni_vybijena_2017/


 

3. výšlap turistického kroužku


9.12. 2017 Dobratice - Prašivá - Vyšní Lhoty 

Náš 3. výšlap směřoval na Prašivou. První část cesty jsme jeli vlakem. Ve Frýdku jsme přestoupili do zeleno-žluté regionální „housenky“, která byla ještě pohodlnější. 

Z Dobratic pod Prašivou jsme pak pohodovým stoupáním zahájili vlastní pochod po červené značce bez sněhu, a čím více jsme se blížili k vrcholu, stávala se z Prašivé „Ledová“. 

Nahoře nás čekala řada překvapení. Před chatou jsme znovu objevili dřevěné sousoší řezbářky Jany Vytřasové (nám už známé autorky z Opálené), a když otevřete vstupní dveře chaty Klubu českých turistů, vykoukne na vás  medvěd stojící na zadních – žádná atrapa, ale pravý vycpaný. Druhého můžete vidět jen v Beskydském muzeu ve Frýdku-Místku. V tu dobu zrovna chatu také navštívil Děda Mráz, chcete-li Santa Klaus, s andělem a muzicírovalo se (hrálo na flétnu) a zpívaly se koledy. 

Vlastní chata byla vybudováno v roce 1921 a zcela nedávno byla citlivě zrekonstruována. Na její rekonstrukci přispívalo mnoho okolních obcí, jejichž jména si můžete přečíst na dřevěných destičkách uvnitř. Vypadá krásně, ale její obnova není docela dokončena a můžete na ni stále přispívat do kasičky nebo přes internet. 

To není všechno, na louce u chaty se tyčí dřevěný kostelík Sv. Antonína Paduánského, jehož základy sahají až do roku 1640 a dnes je v péči Státního památkového ústavu. 

Byl to další podařený výlet v chráněné oblasti Beskyd s mnoha tisíci napočítaných kroků (viz technika). Převýšení si spočítejte sami: Dobratice (353m n. v.) - Chata na Prašivé (706m n.v.).  Tentokrát ze „zeleného“ nízkého pásu na zimní zasněžený vrchol. Potkali jsme také další turistické výpravy –náctiletých i dříve narozených. Nahoře měli všichni červené tváře prozářené úsměvem, a to nemluvím o litrech čerstvého vzduchu, které nám pročistily plíce, a o nádherných jedinečných vločkách. Zpáteční cestou jsme šli už jenom z kopce a i sluníčko se na nás usmívalo. 

Kdo nebyl, může se opět mrknout na přiložené fotografie. 

A protože se blíží konec kalendářního roku a náš další výšlap bude až v novém roce, přejeme všem spřízněným duším krásné vyšlápnutí do roku 2018. 

 

Děti turistického kroužku 

http://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Turisticky_krouzek_14._12._2017/# 

https://www.youtube.com/watch?v=QjJdjNfAv2g  


 

Vlastivědný kroužek putoval centrem předvánoční Ostravy


Ve čtvrtek 14. 12. 2017 se 9 dětí z našeho kroužku vydalo do centra Ostravy a jejich kroky nejprve vedly do katedrály Božského Spasitele, druhého největšího kostela na Moravě (je 68 metrů dlouhý a vejde se do něj až 4000 lidí). Farnost Moravská Ostrava nabídla v rámci projektu KATEDRÁLA programy pro školy. A my jsme tuto nabídku přijali. Je určitě zajímavé poznat Ostravu ze všech stran, i z té architektonické. 

Paní průvodkyně nás nejprve zavedla do místnosti mimo katedrálu, která slouží jako učebna, a tam nám ukázala fotografii Ostravy z období vzniku katedrály. Rozpovídala se o tom, co vše lidé k životu potřebovali a jak se zde začalo stavět. A abychom si mohli představit, jaký stavební materiál byl pro stavbu použit, měla připravený košík a my se pouze hmatem pokusili odhadnout, co je uvnitř. Našli jsme tam 6 věcí – dřevo, látku, vápenec, mramor, sklo a cihlu. Pak jsme dostali pracovní listy s otázkami a vydali se do samotné katedrály. Dozvěděli jsme se něco o historii, předmětech a zákoutích, které se uvnitř nacházejí. Nejvíce nás zaujal betlém s mnoha pohyblivými figurkami. Každý rok přibývá darem jedna figurka. Jen Ježíška jsme tam nenašli – ještě se přece nenarodil :-). Nakonec jsme byli zavedeni do tajemné komnaty, která slouží jen panu faráři – do sakristie. A tam paní průvodkyně z kouzelných šuplíků vytahovala různé věci spojené s předvánočním časem. Vyluštili jsme tajenku z pracovního listu – ZNONY, a protože jsme byli šikovní a zvídaví, dostali jsme za odměnu rozvrh hodin a záložku do knihy. 

Z katedrály jsme se vydali na Masarykovo náměstí. Ta nádherná výzdoba, ruské kolo, stánky, kluziště, nevěděli jsme, kam se dříve podívat! Nakoupili jsme si korbáčiky a trdelníky :-) Jeden z nás ho nedokázal vyslovit a hádejte, jak to popletl :-)

A pak hurá na tramvaj a domů, protože jsme díky studenému větru docela vymrzli. 

http://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Vlastivedny_krouzek_v_predvanocnim_centru_2017/ 


 
© 2012 Základní škola a mateřská škola Ostrava - Zábřeh, Kosmonautů 13, příspěvková organizace | Webdesign: Lukáš Stankovič.