Vyhledávání

Exkurze deváťáků na střední škole


V úterý 21. 11. 2017  jsme se vydali do Hrabůvky na exkurzi ve Vítkovické střední průmyslové škole. 

Byli jsme usazeni do zasedací místnosti, kde nás zástupci Vítkovic seznámili se svou prací. V prvním videu jsme viděli, jak se vyrábí součástky pro velké stroje a zařízení (lodě, mosty, zdravotní technika). Dozvěděli se něco o historii Vítkovic od založení arcivévodou Rudolfem roku 1828 až po současnost pod vedením pana Světlíka. Vítkovice se podílely na výstavbě O2 haly v Praze, hangáru v Mošnově, kde se opravují Boeingy,  mostů v Bratislavě a Ústí nad Labem, hřídelí do větrných elektráren, komponentů do ropného průmyslu, IT Solution vyrábí softwary pro letiště Václava Havla v Praze. Heavy Machinery vyrobilo nejtěžší odlitek do USA, který vážil 330 tun (tj. hmotnost asi 300 oktávek). Poslední video nás seznámilo s Dolní oblastí Vítkovic, s vizualizací  jeho další výstavby.  

Následně nás místní paní učitelka seznámila se střední školou samotnou a jejími obory. Je to první soukromá firemní škola zaměřená na technické obory založená v roce 2008. Má 950 studentů a 17 studijních oborů, účebních i těch maturitních. Je to jedna z největších středních škol ve střední Evropě. 

Další prohlídky už byly praktického charakteru, protože jsme navštívili dílny soustružníků, mechaniků, automechaniků, elektrikářů, obráběčů kovů, nástrojářů. Asi nejvíce nás zaujaly dílny modelářů a truhlářů, kde jsme si mohli porhlédnout výsledky jejich práce – stoličky, šachovnice, truhlíky apod. 

Exkurze byla dlouhá a nabitá informacemi. Třeba někomu z nás pomůže najít další profesní směr a třeba se tam za rok potkáme už jako se studenti střední školy. 

 

Žáci 9. třídy 


 
© 2012 Základní škola a mateřská škola Ostrava - Zábřeh, Kosmonautů 13, příspěvková organizace | Webdesign: Lukáš Stankovič.