Vyhledávání

Procházka českou baladou


 

 

Když se řekne b a l a d a, vzpomeneme si na  K. J. Erbena a jeho Kytici, jejíž představení jsme viděli v 6. třídě v divadle Jiřího Myrona. Je to lyrickoepický útvar s ponurým, strašidelným dějem a většinou tragickým koncem. A přesně s takovým obsahem jsme se setkali na vystoupení herců Umělecké agentury Aleny Bastlové z Opavy. 

Celá událost se odehrála ve čtvrtek 20.10 2016 třetí vyučovací hodinu. Co všechno jsme se dozvěděli? Jak balady vznikly i jak byly prezentovány, když neexistovala televize, video, DVD. Zdokonalili jsme si znalosti o našich básnících a spisovatelích, z jejichž per  vznikaly tyto zajímavé útvary, a tak jsme si připomněli nejen K. J. Erbena, ale i  J. Wolkera, F. L. Čelakovského, J. Nerudu i nám blízkého Petra Bezruče.

Předváděné ukázky i písně se nám docela líbily. Viděli jsme Vrbu, Baladu o námořníkovi i kramářskou píseň doprovázenou obrázky.

Celá akce se odehrávala v naší tělocvičně. Jediné, co se nám nelíbilo, byla akustika tělocvičny, protože byly chvíle, kdy hlavní představitelce nebylo rozumět.

 

žáci 8. třídy

 

Balada
Balada Balada
Balada
Balada Balada

© 2012 Základní škola a mateřská škola Ostrava - Zábřeh, Kosmonautů 13, příspěvková organizace | Webdesign: Lukáš Stankovič.