Vyhledávání

Školní mléko

Happy snack

3. výšlap turistického kroužku


9.12. 2017 Dobratice - Prašivá - Vyšní Lhoty 

Náš 3. výšlap směřoval na Prašivou. První část cesty jsme jeli vlakem. Ve Frýdku jsme přestoupili do zeleno-žluté regionální „housenky“, která byla ještě pohodlnější. 

Z Dobratic pod Prašivou jsme pak pohodovým stoupáním zahájili vlastní pochod po červené značce bez sněhu, a čím více jsme se blížili k vrcholu, stávala se z Prašivé „Ledová“. 

Nahoře nás čekala řada překvapení. Před chatou jsme znovu objevili dřevěné sousoší řezbářky Jany Vytřasové (nám už známé autorky z Opálené), a když otevřete vstupní dveře chaty Klubu českých turistů, vykoukne na vás  medvěd stojící na zadních – žádná atrapa, ale pravý vycpaný. Druhého můžete vidět jen v Beskydském muzeu ve Frýdku-Místku. V tu dobu zrovna chatu také navštívil Děda Mráz, chcete-li Santa Klaus, s andělem a muzicírovalo se (hrálo na flétnu) a zpívaly se koledy. 

Vlastní chata byla vybudováno v roce 1921 a zcela nedávno byla citlivě zrekonstruována. Na její rekonstrukci přispívalo mnoho okolních obcí, jejichž jména si můžete přečíst na dřevěných destičkách uvnitř. Vypadá krásně, ale její obnova není docela dokončena a můžete na ni stále přispívat do kasičky nebo přes internet. 

To není všechno, na louce u chaty se tyčí dřevěný kostelík Sv. Antonína Paduánského, jehož základy sahají až do roku 1640 a dnes je v péči Státního památkového ústavu. 

Byl to další podařený výlet v chráněné oblasti Beskyd s mnoha tisíci napočítaných kroků (viz technika). Převýšení si spočítejte sami: Dobratice (353m n. v.) - Chata na Prašivé (706m n.v.).  Tentokrát ze „zeleného“ nízkého pásu na zimní zasněžený vrchol. Potkali jsme také další turistické výpravy –náctiletých i dříve narozených. Nahoře měli všichni červené tváře prozářené úsměvem, a to nemluvím o litrech čerstvého vzduchu, které nám pročistily plíce, a o nádherných jedinečných vločkách. Zpáteční cestou jsme šli už jenom z kopce a i sluníčko se na nás usmívalo. 

Kdo nebyl, může se opět mrknout na přiložené fotografie. 

A protože se blíží konec kalendářního roku a náš další výšlap bude až v novém roce, přejeme všem spřízněným duším krásné vyšlápnutí do roku 2018. 

 

Děti turistického kroužku 

http://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Turisticky_krouzek_14._12._2017/# 

https://www.youtube.com/watch?v=QjJdjNfAv2g  


 
© 2012 Základní škola a mateřská škola Ostrava - Zábřeh, Kosmonautů 13, příspěvková organizace | Webdesign: Lukáš Stankovič.