Vyhledávání

Školní mléko

Happy snack

Vlastivědný kroužek putoval centrem předvánoční Ostravy


Ve čtvrtek 14. 12. 2017 se 9 dětí z našeho kroužku vydalo do centra Ostravy a jejich kroky nejprve vedly do katedrály Božského Spasitele, druhého největšího kostela na Moravě (je 68 metrů dlouhý a vejde se do něj až 4000 lidí). Farnost Moravská Ostrava nabídla v rámci projektu KATEDRÁLA programy pro školy. A my jsme tuto nabídku přijali. Je určitě zajímavé poznat Ostravu ze všech stran, i z té architektonické. 

Paní průvodkyně nás nejprve zavedla do místnosti mimo katedrálu, která slouží jako učebna, a tam nám ukázala fotografii Ostravy z období vzniku katedrály. Rozpovídala se o tom, co vše lidé k životu potřebovali a jak se zde začalo stavět. A abychom si mohli představit, jaký stavební materiál byl pro stavbu použit, měla připravený košík a my se pouze hmatem pokusili odhadnout, co je uvnitř. Našli jsme tam 6 věcí – dřevo, látku, vápenec, mramor, sklo a cihlu. Pak jsme dostali pracovní listy s otázkami a vydali se do samotné katedrály. Dozvěděli jsme se něco o historii, předmětech a zákoutích, které se uvnitř nacházejí. Nejvíce nás zaujal betlém s mnoha pohyblivými figurkami. Každý rok přibývá darem jedna figurka. Jen Ježíška jsme tam nenašli – ještě se přece nenarodil :-). Nakonec jsme byli zavedeni do tajemné komnaty, která slouží jen panu faráři – do sakristie. A tam paní průvodkyně z kouzelných šuplíků vytahovala různé věci spojené s předvánočním časem. Vyluštili jsme tajenku z pracovního listu – ZNONY, a protože jsme byli šikovní a zvídaví, dostali jsme za odměnu rozvrh hodin a záložku do knihy. 

Z katedrály jsme se vydali na Masarykovo náměstí. Ta nádherná výzdoba, ruské kolo, stánky, kluziště, nevěděli jsme, kam se dříve podívat! Nakoupili jsme si korbáčiky a trdelníky :-) Jeden z nás ho nedokázal vyslovit a hádejte, jak to popletl :-)

A pak hurá na tramvaj a domů, protože jsme díky studenému větru docela vymrzli. 

http://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Vlastivedny_krouzek_v_predvanocnim_centru_2017/ 


 
© 2012 Základní škola a mateřská škola Ostrava - Zábřeh, Kosmonautů 13, příspěvková organizace | Webdesign: Lukáš Stankovič.