Vyhledávání

Školní mléko

Happy snack

2. výšlap turistického kroužku


Přestože podle pranostiky „…měl přijet Svatý Martin na bílém koni“, sněhovou čepičku jsme viděli jen na vrcholku Lysé hory.  

Vyrazili jsme z Čeladné (430 m n. v.) na Opálenou (641 m n.v. ) – takže zostra do kopce. Toto místo je svázané s 205 let starou historií, s dobou portášů – obránců práva na Beskydsku. Když v roce 1812 unesli malého syna portáše Jurajka z Čeladné, ten na jeho záchranu pozval své druhy ve zbrani – sousedy, portáše, hajné, fojty. Syn byl zachráněn, únosci dopadeni a uvězněni na hradě Hukvaldy. Na počest sezval portáš zachránce ke společnému ohni. Každý z nich přinesl otep klestí. Oheň to byl veliký, plál dlouho do noci, když pak ráno slunce ozářilo stráň, užasli všichni. Od velikého ohně se desítky metrů dokola tráva opálila a žár zanechal stopy i na porostu lesa. Od té doby se tomuto místo říká Opálená  a setkání portášů na Opálené se stalo tradicí. Dnes můžete na Opálené navštívit stylovou chatu a vidět velké dřevěné sochy portášovy rodiny řezbářky Jany Vytřasové, taky si zazvonit na zvoničku nebo jen poslouchat zvonce popásajících se oveček. 

My jsme za pěkného počasí ušli přes 10 000 kroků, někteří tak překročili osobní denní rekord. Hlavně nás to bavilo, cestou dolů do Frýdlantu jsme si zazpívali, hráli slovní hry a nahrávali  Musical.ly. Pochutnali jsme si na bábovce, kterou osobně upekl Míša a na chatě okusili i nějaké husí speciality. Zpáteční jízdenka nás přišla na 44 korun.  Zažili jsme spousty legrace a zdravě jsme si prodýchali plíce. Víkendoví spáči mohou jen litovat. 

Mrkněte na fotky, výletníci :-)

http://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Turisticky_krouzek_11._11._2017/ 


 

 
© 2012 Základní škola a mateřská škola Ostrava - Zábřeh, Kosmonautů 13, příspěvková organizace | Webdesign: Lukáš Stankovič.