Vyhledávání

Školní mléko

Happy snack

Vlastivědný kroužek v Ostravském muzeu


V úterý 16. 1. 2018 se kroužek vypravil opět do centra Ostravy. Tentokrát jsme se před zimou „schovali“ do muzea, které se nachází ve Staré radnici na Masarykově náměstí.

Nejprve nás paní průvodkyně uvedla do síně, kde byla výstava starověké Číny – Za velkou zdí. Viděli jsme předměty staré 3 000 let!! Nádoby z kovu, bronzu, z kamene nefritu. Na zdi byla zvětšená fotografie sedící opice a my ji měli za úkol v expozici najít. Chvilku to trvalo, ale potom někdo zavolal: „Tady je“ a my uviděli opičku, která byla malá jako nehet malíčku. Opravdu velký obdiv k umělcům té doby.

Další síň byla plná panenek – Panenky jako suvenýry ze světa. Jedna Polka má velikou sbírku asi 2 000 panenek a zhruba tisícovka se nyní nachází v muzeu (další polovina se vystavuje ve Varšavě). A my dostali druhý úkol – najít panenku z Ekvádoru, která je v této sbírce nejstarší.

Třetí část výstavy zastupovaly sbírky přírodních věd - entomologické – brouci a motýli, botanické – herbáře, houby, zoologické – preparáty ptáků, drobných savců, obojživelníků a ryb, geologické – nerosty, horniny. Tady jsme si to parádně užili, protože jsme mohli poslouchat hlasy ptáků, otevírat šuplíky s různými exponáty. Holkám se líbily drahé kameny. Toho jsme nakonec využili tak, že jsme si jich spoustu v tamním obchůdku nakoupili.

http://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Vlastivedny_krouzek_v_Ostravskem_muzeu_2018/  


 

Bronzová medaile našich florbalistů


Ve středu 10. ledna 2017 naše florbalové družstvo ve složení Daniel Chatrný, David Krejčiřík, Lukáš Knopp, Ivo Sikora, Radim Holub, Patrik Mikulík, Steven Skupien, Michal Šlejhar a Antonín Foniok změřilo své síly s týmy dalších pěti ostravských základních škol v okresním kole turnaje ve florbalu, jehož pořadatelem je Asociace školních sportovních klubů České republiky (AŠSK ČR).

Naši hráči vyhráli svou skupinu a jedinou porážku utrpěli až s družstvem ZŠ Dvorského. V boji o 3. místo svého soupeře ze ZŠ Dětská porazili 2:0 a získali bronz.

Gratulujeme klukům k výborné hře a sportovnímu úspěchu.

Mgr. Petr Horehleď, vyučující tělesné výchovy


 

Páťáci znovu prověřují své matematické dovednosti


Dům dětí a mládeže v Ostravě – Porubě zaštiťuje v okrese Ostrava školní a okresní kola matematické olympiády. Každým rokem dostáváme zadání, ovšem ne každým rokem se školních kol naši žáci účastní. Úkoly bývají mnohdy velmi obtížné, a tak o ně zejména žáci 2. stupně nemají zájem. 

Letos je tomu jinak. Žáci 5. A rádi zkoušejí nové věci a rádi si ověřují, co umějí. Několik z nich se pokusilo vyřešit letošní zadání školního kola a máme úspěšné řešitele – sestry Ladu a Stelu Srpovy. 

Vyřešené úkoly odevzdaly v termínu a byly přihlášeny do okresního kola, které se bude konat 24. 1. 2018 na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě – Porubě. Držme jim palce.

Mgr. Vladimíra Salvová


 

Vánoce 2017


Žákovská rada jako každoročně na sklonku roku vyhlašuje soutěž „ O nejkrásněji vyzdobenou třídu na Vánoce“.

Letos se ve čtvrtek 21.12.2017 odpoledne vydali žáci - porotci do všech tříd, aby se podívali, jak jsou jednotlivé třídy připraveny na poslední školní den v kalendářním roce, kdy budou probíhat vánoční besídky. A snad ani tak nejde o samotnou soutěž, protože je jasné, že malým dětem pomáhají s výzdobou paní učitelky, ale o to, abychom si předvánoční čas užili v pěknějším a útulnějším prostředí, než tomu bývá jindy. 

Děti 1. stupně vyhodnotily třídy na 2. stupni takto: 

1. místo 7. třída

2. místo 9. třída

3. místo 6.A 

 

Žáci 2. stupně ohodnotili třídy svých mladších spolužáků na 1. stupni následovně: 

1. místo 2.A 

2. místo 2.B 

3. místo 1.B 

 

Přejeme Vám, abyste si vánoční pohodu užili v radosti nejen se svými spolužáky, ale i doma, a těm, kteří nevyhráli, vzkazujeme, aby to za rok zkusili znovu s jinými nápady.

Děkujeme všem, kteří se zapojili, a přejeme krásné Vánoce a hodně úspěchů a pohody v novém roce 2018. 

 

Vaše Žákovská rada 

http://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Vanocni_tridy_2017/ 


 

Florbalový turnaj

 


Ve čtvrtek 21. 12. 2017 jsme se zúčastnili obvodního kola turnaje ve florbalu. Pořadatelem je Asociace školních sportovních klubů České republiky (AŠSK ČR), místem konání byla ZŠ Volgogradská.

Našemu týmu ve složení Daniel Chatrný, David Krejčiřík, Lukáš Knopp, Ivo Sikora, Radim Holub, Patrik Mikulík, Steven Skupien, Michal Šlejhar a Antonín Foniok se dařilo nejen ve své skupině, kterou vyhráli, ale také v samotném finále, v němž svého soupeře ze ZŠ Horymírova s přehledem porazili.

Věříme, že se klukům bude dařit i v dalším kole, tentokrát okresním, které se koná 10 .01. 2018.

 

Mgr. Petr Horehleď, vyučující tělesné výchovy

http://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Florbal_2017_2018/ 


 

Účast na Volgiádě 2017


Ve středu 20.12.2017 se žáci z našich 5. tříd zúčastnili již druhého ročníku soutěže "VOLGIÁDA", která je určena pro děti, které baví matematika nad rámec povinného předmětu.

Žáci si vyzkoušeli  řešení zajímavých a netradičních úloh ve dvou týmech, za 5.A - Kosmíci a 5.B - Géniové.

Kosmíci z 5. A se propočítali ke krásnému 4. místu s počtem 72 bodů a chyběl jim jen malý krůček k medailovému umístění. Tým z 5. B tak úspěšný nebyl, ale nelitují, byla to totiž zajímavá zkušenost a mohli si poměřit síly s vrstevníky jiných škol.

Každý účastník matematického klání na závěr získal gumový náramek na ruku a jednotlivé týmy památeční propisku.

Průběh celé soutěže zajišťovali studenti z kvinty A Gymnázia Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a, kterým tímto patří velký dík za organizaci a příjemnou předvánoční atmosféru.

Šárka Soviarová

http://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Volgiada_2017/ 


 

Vánoční vybíjená 2017


V pondělí 18. prosince 2017 změřili žáci 2. a 4. – 9. tříd své síly v oblíbené míčové hře. Atmosféra turnaje byla díky výkonům sportovců a hlasité podpoře publika skvělá! 

 

Soutěž zahájili druháčci. Kvůli nízkému počtu hráčů v jednom z družstev se nehrálo tradičně 2. A s 2. B, ale vznikly smíšené týmy... Dětem i jejich vyučujícím patří velká pochvala za skvělé zvládnutí pravidel a super hru! 

 

Kategorii 4. – 5. tříd jednoznačně kralovala 5. B, na druhém místě skončila 5. A a na třetím 4. B. 

V kategorii 6. – 7. tříd zvítězila 7. třída, druhá byla 6. A a třetí 6. B. 

Kategorii 8. – 9. ročníků vyhrála 8. B, druzí se umístili hráči 9. třídy a třetí 8. A. 

 

Každý zúčastněný tým obdržel sladkou odměnu, týmy na 1. – 3. místě navíc diplom a malý dárek. Odměny hráčům finančně podpořil SRPŠ. 

 

Mgr. Zuzana Míčková, vyučující tělesné výchovy 

http://kosmonauti13.rajce.idnes.cz/Vanocni_vybijena_2017/


 
© 2012 Základní škola a mateřská škola Ostrava - Zábřeh, Kosmonautů 13, příspěvková organizace | Webdesign: Lukáš Stankovič.